١- با کنترل مصرف،معتاد نمی شوم :

اکثر بیماران فکر می کنند که معتاد به شخصی گفته می شود که هر روز با دوز بالایی مواد مصرف کند و یا اینکه در صورت عدم دسترسی به مواد دچار مشکلات جسمانی بسیار شدیدی شود، در صورتی که این تعریف از اعتیاد به هیچ عنوان درست نیست و اگر بیمار گاهأ مواد مصرف می کند و فاصله زمانی بین دو مصرف، می تواند طولانی باشد هرگز نشان از معتاد نبودن ایشان نیست و ملاک برای تشخیص اعتیاد در این موارد میل درونی و کشش و وسوسه در نبودِ مواد است و هم چنین اشتغال ذهنی نسبت به فراهم کردن شرایطی که منجر به مصرف کردن شود،مانند شرایط مالی و مکان و زمان مناسب و این امر که بیمار از بسیاری از کارهای جذاب و قابل توجه خود دور شود تا به مصرف مواد نزدیک شود که این اتفاق می تواند به عنوان مثال ماهی یک بار رخ دهد، ولی در همان یک مرتبه فرد خیلی از برنامه ریزی های خود را تغییر میدهد تا به مصرف مواد برسد.


٢- یک بار مصرف مشکلی ایجاد نمی کند:​

بسیاری از بیماران بر این باور بودند که امتحان کردن مواد برای یک بار هیچ ایرادی ندارد،در صورتی که اکثر بیماران مبتلا به اعتیاد از ابتدا قصد تبدیل شدن به یک فرد معتاد را نداشته اند و همگی یک بار جهت کنجکاوی آنرا امتحان کرده اند و پس از آن وابستگی اتفاق افتاده است، این تفکر بسیار ساده لوحانه است که فکر کنیم چون قصد ما از مصرف مواد فقط در حد کاهش حس کنجکاوی است نباید از تاثیر آن حس خوشایند و وسوسه کننده ای را تجربه کنیم که بعدها همین حس باعث اعتیاد و وابستگی به مواد نشود.


٣- شیشه و حشیش اعتیاد آور نیستند :

برخلاف باورهای معمول جامعه، شیشه و حشیش و گل ، و به طور کلی مواد محرک ، وابستگی جسمانی ایجاد نمی کنند و شکل وابستگی در آنها به شکل روانی می باشد،به همین دلیل این تفکر اشتباه وجود دارد که مواد محرک اعتیاد آور نیستند و هر زمان که بیمار قصد کند می تواند از مصرف آن خودداری کند، در صورتی که به عنوان مثال شیشه از اعتیاد آورترین ماده های مصرفی در دنیا محسوب میشه و سخت ترین و طولانی ترین نوع درمان را به خود تخصص می دهد.


۴- استفاده از مواد برای تفریح ایرادی ندارد :

بر اساس یافته های علمی در اعتیاد،چیزی به نام مصرف تفننی وجود ندارد، مرز بین مصرف و اعتیاد بسیار نزدیک و گویی در هم تنیده است.علم روان نشان می دهد ، کسانی که هر ماده ای را برای مدت طولانی مصرف می کنند حتی اگر متناوب و با فواصل کم نباشد ، به آن ماده اعتیاد دارند، با توجه به این مورد که آیا فردی سالم و موفق را می توان یافت که درگیر مصرف تفننی مواد باشد؟ و یا سالها بر مصرف همان میزان ثابت ، پایدار باقی بماند؟ 


۵- چهره ی بیماران مبتلا به اعتیاد کاملأ مشخص است : 

همواره در فیلم ها و تبلیغات تلویزیونی دیده ایم افرادی که مبتلا به اعتیاد هستند همیشه چهره ای شکسته و قدی خمیده دارند و نوع گفتاری متفاوت از نوع گفتار انسانهای سالم دارند و یا دربین خرابه ها و خاکروبه ها در حال زندگی هستند و به راحتی از مردم عادی قابل تمییز هستند ، در صورتی که ۴ تا ۶ درصد معتادان این چنین وضعیتی دارند و مابقی همانند مردم عادی هستند و هیچ تفاوتی از نظر ظاهری ندارند.


۶- ترک اعتیاد بسیار راحت است:

اعتیاد درمان پذیر است اما احتمال عود در این بیماری بسیار بالاست و معمولأ پس از سم زدایی مدت زیادی را باید تحت درمان های دارویی و روان درمانی های تخصصی قرار بگیرند، با توجه به این موضوع که ماندگاری در درمان به هوش و توانایی بالایی احتیاج دارد.


٧- میدانم چقدر باید مصرف کنم تا معتاد نشوم: 

یکی از برداشتهای غلط در مورد ابتلا به اعتیاد این امر می باشد که بیماران فکر می کنند میزان و اندازه مصرف متعادل خود را می دانند و از اینکه چقدر مصرف کنند تا تاثیرات نابهنجار مواد ، دامن آنها را نگیرد، کاملأ اطلاع دارند.از تعیین کننده های وابستگی، ویژگی های جسمانی هر فرد و اولین نشانه های خوشایند مواد می باشد.دیده شده است که برخی از بیماران با اولین تجربه های مصرف مواد دچار نشانه های عصبی و علائم روانپریشی پایدار شده اند.


٨- مواد داروی بسیاری از بیماری هاست :

از دیگر باورهای غلط در روزگار ما خاصیت درمانی مواد مخدر و محرک می باشد، به گونه ای برخی از افراد واقعأ اعتقاد دارند که مثلأ تریاک می تواند در درمان و کنترل فشارخون موثر باشد ، این حقیقت دارد که تریاک تا حدی باعث افت فشار خون می شود مانند آبلیمو، سرکه ، سیر و …اما آنها هرگز درمانی جهت کنترل فشار خون محسوب نمی شوند و حتی در طولانی مدت عدم درمان موفق و پیگیرانه فشار خون به این دلیل،می تواند باعث عواقب بسیار خطرناک قلبی و عروقی و …شود.همچنین همین تفکر اشتباه در مورد کنترل قند خون و بیماریهای جنسی نیز رواج دارد.


٩- تغذیه مناسب باعث می شود انسان در عین حال که مواد مصرف می کند، افتاده نشود:

همیشه این تفکر اشتباه در میان مردم وجود داشته است که در صورت تغذیه مناسب، بیمار افت چندانی نمی کند از نظر ظاهری، در صورتی که با کمی دقت بیشتر مشخص می شود که تریاک بر کبد تاثیر بالایی می گذارد و همین امر کفایت می کند که بدانیم تغذیه مناسب هم نمی تواند از بروز تخریب ها و بیماریهایی که به هر حال ظاهر انسان را هم درگیر می کنند جلوگیری کند.


١٠-  اعتیاد در افرادی با تحصیلات بالا اتفاق نمی افتد:

اعتیاد زاییده ی عدم درک درست و به کارگیری مهارت های زندگی و بسیاری از بیماری های زمینه ای می باشد، پس این مورد که کسی با کسب درجات بالای علمی نمی تواند به این بیماری مبتلا شود،یک تفکر کاملأ سطحی و خوش بینانه است. به عنوان مثال مهارت های زندگی عبارتند از: مهارت نه گفتن، دوست یابی، حل مساله، تصمیم گیری و … 


١١- اعتیاد در ورزشکاران وجود ندارد :

هر چند که همیشه این باور وجود داشته است که ورزش دشمن اعتیاد می باشد، اما در مقابله با اعتیاد بیشتر از توانایی جسمانی ، فرد احتیاج به بهره گیری از هوش و اطلاعات دارد و البته تحقیقات نشان داده است که درمان ورزشکارانی که مبتلا به اعتیاد شده اند بسیار سخت تر از دیگر افراد جامعه می باشد.


١٢- دوستان مصرف کننده باعث درگیر شدن دوستان سالم آنها نمی شود:

فشاری که از جانب گروه دوستان اتفاق می افتد را به هیچ عنوان نباید دست کم گرفت، حضور در هر جمعی که افراد مبتلا به اعتیاد و رفتارهای غیر اجتماعی دیگر ، بارز باشد،می تواند خواسته یا ناخواسته ، فرد سالم را مجبور به همرنگ شدن با جماعت می کند که در افراد مختلف زمان این اتفاق متفاوت است و گاهی فرد حتی متوجه این رویداد و پیشروی به سمت ابتلا نمی شود.


١٣- مواد همیشه از جانب انسانهایی با ظاهر خطرناک تعارف می شود:

برعکس آن چیزی که اکثر مردم از فیلم ها و توضیحات اکثر اطرافیان متوجه شده اند، انتظار دارند معمولأ مصرف مواد از جانب افرادی با ظاهر ترسناک و قابل پیش بینی، پیشنهاد نمی شود، بلکه در بیشتر مواقع از جانب دوستان و نزدیکانی که معمولأ مورد علاقه هستند پیشنهاد می شود و اکثرأ در این شرایط است که احتمال رد مصرف مواد در افراد بسیار کاهش می یابد. 


١۴- معتادان همیشه کار و جایگاه اجتماعی مناسبی ندارند: 

بر اساس یافته ها و تحقیقات به عمل آمده،تقریبأ ۶٠ تا ٧٠ درصد بیماران مبتلا به اعتیاد شاغل هستند و تنها حدود ١۵ درصد از آنها بیکار هستند و مابقی کسانی هستند که کار خودرا به علت اعتیاد از دست داده اند.پس عکس تصور معمول و اشتباه در مورد اینکه بی کاری عامل اصلی اعتیاد است، درست است و همواره باید در مورد علل اعتیاد و وابستگی به مواد به ریشه های شخصی و بیماریها و …بصورت فردی رسیدگی کرد و آنها را مورد توجه و درمان قرار داد.


١۵- افراد معتاد معمولأ فقیر هستند:

تحقیقات نشان داده است که اعتیاد در سه قشر فقیر، متوسط و پولدار مساوی است. بر اساس همین تحقیقات کارتن خواب های کشور حدودأ ۴٠ درصد کل افراد مبتلا به اعتیاد را تشکیل می دهند و مابقی این افراد در منازل و یا مراکز خصوصی زندگی یا نگه داری میشوند و این مورد نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا به اعتیاد با وضع اقتصادی مناسب و عالی، بسیار زیاد است و چون این افراد به دلیل جایگاه اجتماعی بالا و برخورداری از شرایط مالی مناسب دیرتر برای درمان اقدام می کنند، معمولأ اعتیاد مخرب تری را تجربه می کنند.


١۶- قلیان و سیگار ربطی به اعتیاد ندارند:

بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص است که حدود ٩٠ درصد افراد مبتلا به اعتیاد به مصرف روزانه سیگار اعتیاد دارند و یا قبلأ داشتند. در حال حاضر مصرف قلیان نیز بسیار رواج یافته است که علاوه بر تاثیرات مخرب شدید بر جسم،بشدت اعتیاد آور است.


١٧- برای یافتن آرامش و در موارد خاص میتوان مواد مصرف کرد :

برخی از افراد بر این باورند که در مواجهه با مشکلات و موانع در زندگی از مصرف مواد می توانند به عنوان یک آرامبخش یا کنترل کننده استفاده کنند.در صورتی که این امر به تنهایی نشان دهنده ی ضعف و ناتوانی در بیمار می باشد و اینکه هر چه ، قدرت فرد در کنترل خود و شرایط کمتر باشد، احتمال ابتلا به اعتیاد افزایش می یابد و در این مواقع شکایت از دردها و مشکلات بیشتر به بهانه و توجیح شباهت دارد.


١٨- مواد اختلالات جنسی را درمان می کند:

مواد با افزایش اولیه ی توجه و تمرکز از اشتغال ذهنی در هنگام رابطه جنسی جلوگیری می کند و همین تمرکز بر روی رابطه، کیفیت آنرا بالاتر می برد ولی بیمار پس از مدتی با عوارض جبران ناپذیر این تجربه، روبرو میشود. در تحریک جنسی و عملکرد آن ، دچار مشکلات جدی و گاهی بازگشت ناپذیر می شود.


١٩- مواد توان و انرژی را افزایش میدهند:

مواد محرک انرژی خود بیمار را که قرار است طی روزهای آینده مصرف کند پیش خور می کند. به همین دلیل بیمار در ماههای اولیه انرژی بسیار بالایی را تجربه می کند، ولی بعد از مدتی افت انرژی و به واسطه آن افت عملکرد اتفاق می افتد و بیماران معمولأ در این شرایط اظهار می دارند که هیچ انرژی ای ندارند و مدام احساس خستگی می کنند.


٢٠- مواد محرک مانند شیشه ،چربی سوز هستند: 

در هیچ تحقیق و آزمایشی قرص یا کپسول چربی سوزی تایید نشده است، کسانی که در حوزه ی تغذیه فعالیت می کنند با واژه ی چربی سوز مشکل دارند. فردی که شیشه و یا مواد محرک مصرف می کند، بدلیل اثرات اسیدی این مواد در سیستم گوارش، دچار کاهش اشتها می شود و همین مساله باعث کاهش وزن بیماران می شود. همچنین متابولیسم بدن در این افراد بالا می رود و دمای بدن افزایش می یابد، و این نوع لاغری در این افراد تنها مختص به بافت چربی و از بین رفتن آنها نمی شود، معمولأ کلیه ی بافت های بدن این افراد تحلیل میرود.